DIVISION 1 - CHERRIES      
Class Variety Entry Position Exhibited by
1 Sasha (1 x 4lb chip)   1st J Myatt & Co
      2nd AC Hulme & Son
      3rd  
      HC  
2 Penny (1 x 4lb Chip)   1st F W Mansfield & Son
      2nd AC Hulme & Son
      3rd Sunrise Fruits
      HC  
3 Regina ( 1 x 4lb Chip)   1st Mount Ephraim Farms
      2nd  
      3rd  
      HC  
4 Kordia ( 1 x 4lb chip)   1st AC Hulme & Son
      2nd F W Mansfield & Son
      3rd Brian Piper Farms
      HC Mount Ephraim Farms
5 Sunburst    1st Brian Piper Farms
  ( 1 x 4lb chip)   2nd Sunrise Fruits
      3rd J Myatt & Co
      HC AC Hulme & Son
6 Summer Sun   1st Brian Piper Farms
  ( 1 x 4lb chip)   2nd Elverton Farms
      3rd Sunrise Fruits
      HC J Myatt & Co
7 Any other Black variety   1st Brian Piper Farms
  ( 1 x 4lb chip)   2nd J Myatt & Co
      3rd Brian Piper Farms
      HC Brian Piper Farms
8 Hertford   1st J Myatt & Co
  ( 1 x 4lb chip)    2nd Elverton Farms
      3rd  
      HC  
9 Stella   1st Brian Piper Farms
  ( 1 x 4lb chip)   2nd Sunrise Fruits
      3rd  
      HC  
10 Colney   1st Sunrise Fruits
  ( 1 x 4lb chip)   2nd  
      3rd  
      HC  
11 Any other White Variety   1st J Myatt & Co
  ( 1 x 4lb chip)   2nd Elverton Farms
      3rd  
      HC  
12 Separate Black varieties   1st  
  ( 3 x 4lb)   2nd  
      3rd  
      HC  
13 Separate White Varieties   1st  
  ( 2 x 4lb)   2nd  
      3rd  
      HC  
         
         
 
       
Class Variety Entry Position Exhibited by
14 Any Variety   1st Brian Piper Partnership
  ( One black, one white)   2nd  
  ( 2 x 4lb chips)   3rd  
      HC  
15 Collection of any number   1st Brian Piper Partnership
  of different Varieties   2nd Elverton Farms Ltd
  ( Not exceeding 12 x 1lb)   3rd Sunrise Fruits
      HC  
16 Two different Varieties   1st Elverton Farms Ltd
  ( 2 x 12lb Trays)   2nd F W Mansfield & Son
      3rd Sunrise Fruits
      HC  
         
         
 
DIVISION 2 - CHERRIES      
Class Variety Entry Position Exhibited by
17 Stella   1st Brian Piper Farms
  ( 1 x 4ln chip)   2nd Sunrise Farms
      3rd  
      HC  
18 Any Traditional Variety   1st F W Mansfield & Son
  (1 x 4lb chip)   2nd  
      3rd  
      HC  
19 Lapins   1st T G Redsell Ltd
  ( 1 x 4lb chip)   2nd  
      3rd  
      HC  
20 Any other Black Variety   1st Brian Piper Farms
  ( 1 x 4lb chip)   2nd Mount Ephraim Farms
      3rd Sunrise Farms
      HC F W Mansfield & Son
21 Sunburst   1st Sunrise Farms
  ( 1 x 4lb chip)   2nd Brian Piper Farms
      3rd J Myatt & Co
      HC A C Hulme & Sons
22 Van   1st A C Hulme & Sons
  ( 1 x 4lb chip)   2nd Brian Piper Farms
      3rd  
      HC  
23 Any White Variety   1st Elverton Farms Ltd
  ( 1 x 4lb chip)   2nd J Myatt & Co
      3rd  
      HC  
24 Separate Black Varieties   1st Sunrise Farms
  ( 2 x 4lb chips)   2nd Brian Piper Farms
      3rd  
      HC  
25 Kordia   1st Brian Piper Farms
  (1 x 4lb chip)   2nd A C Hulme & Sons
      3rd F W Mansfield & Son
      HC J Myatt & Co
26 Collection any different   1st Brian Piper Farms
  Varieties   2nd F W Mansfield & Son
  ( not exceeding 6 x 1lb   3rd Elverton Farms Ltd
  punnets)   HC Mount Ephraim Farms
27 Any Variety   1st Brian Piper Farms
  (One black, one white   2nd  
  2 x 4lb chips)   3rd  
      HC  
27a Any variety-by Grower   1st  
  never shown before   2nd  
  (1 x 4lb chip)   3rd   
      HC  
         
         
         
         
         
 
DIVISION 3 - STRAWBERRIES      
Class Variety Entry Position Exhibited by
28 Different Varieties   1st Hugh Lowe Farms
  ( 4 x 1lb chips)   2nd F W Mansfield & Son
      3rd Total Worldfresh
      HC  
29 Junebearer   1st Hugh Lowe Farms
  ( 4 x 1lb chips)   2nd Total Worldfresh
      3rd F W Mansfield & Son
      HC  
30 Any Everbearer   1st F W Mansfield & Son
  ( 4 x 1lb chips)   2nd Hugh Lowe Farms
      3rd Clock House Farms Ltd
      HC B R Brooks & Son
31 UK Bred Variety   1st B R Brooks & Son
  ( 4 x 1lb chips)   2nd F W Mansfield & Son
      3rd Total Worldfresh
      HC  
32 Foreign Bred Variety   1st Total Worldfresh
  ( 4 x 1lb chips)   2nd Hugh Lowe Farms
      3rd F W Mansfield & Son
      HC  
RASPBERRIES      
36 Glen Ample   1st Lower Ladysden Farm
  ( 4 x 1/4lb punnets)   2nd Lower Ladysden Farm
      3rd  
      HC  
37 Tulameen   1st  
  ( 4 x 1/4lb punnets)   2nd  
      3rd  
      HC  
39 Primo Cane   1st Clock House Farms
  ( 4 x 1/4lb punnets)   2nd Total Worldfresh
      3rd Total Worldfresh
      HC J Myatt & Co
41 Any other variety   1st Hugh Lowe Farms
  ( 4 x 1/4lb punnets)   2nd J Myatt & Co
      3rd  
      HC  
         
 
BLACKCURRANTS      
Class Variety Entry Position Exhibited by
45 Any Variety   1st  
  (4 x 1/2lb Punnets)   2nd  
      3rd  
      HC  
  BLACKBERRIES      
46a Any Variety   1st Hugh Lowe Farms
  (4 x 1/2lb Punnets)   2nd Clock House Farms Ltd
      3rd J Myatt & Co
      HC  
         
  ANY OTHER SOFT FRUIT    
47 Blueberries   1st  
  ( 4 x 1/2lb punnets)   2nd  
      3rd  
      HC  
48 Any Plum Variety   1st J Myatt & Co
  ( 1 x 4lb chip)   2nd  
      3rd  
      HC  
51 Any Other Stone Fruit   1st J Myatt & Co
  (1 x 4lb Chip)   2nd A C Hulume & Sons
      3rd  
      HC  
52 Any Organic Soft Fruit   1st  
  (Raspberries 1/4lb Punnets)   2nd  
  (Other fruit 4 x 1lb Punnets)   3rd  
      HC  
53 Four Punnets Any Soft Fruit   1st Total Worldfresh
  Rapsberries 1/4lb Punnets   2nd Pershore Juneberries
  Other1lb Punnetsfruit   3rd  
      HC  
54 Any Organic stone fruit   1st  
  (1 x 4lb Chip)   2nd  
      3rd  
      HC  
         
         
 
DIVISION 4 - MARKET PACK CLASS/SUPERMARKET PACK CLASS      
Class Variety Entry Position Exhibited by
         
49 Market Pack   1st J Myatt & Co
  CHERRIES- 4 x Punnets   2nd  
      3rd  
      HC  
         
49a Market Pack   1st Mount Ephraim Farms
  CHERRIES - Loose Fruit   2nd  
      3rd  
      HC  
STRAWBERRY      
50 6/8 Punnets    1st B R Brooks & Son
  454/400 grams   2nd F W Mansfield & Son
  with lid or film top   3rd F W Mansfield & Son
      HC F W Mansfield & Son
RASPBERRY      
50a 8 Punnets   1st B R Brooks & Son
  125-300 grams   2nd J Myatt & Co
  with lid or film top   3rd  
      HC  
BLACKBERRY      
50b 8 Punnets   1st  
  125 - 300 grams   2nd  
  with lid or film top   3rd  
      HC  
BLUEBERRY      
50c 8 Punnets   1st  
  125 - 300 grams   2nd  
  with lid or film top   3rd  
      HC  
         
60 TASTE OF KENT AWARDS   1st A C Hulme & Sons
  CHERRIES      
         
70 TASTE OF KENT AWARDS   1st B R Brooks & Son
  STRAWBERRIES      
         
80 TASTE OF KENT AWARDS   1st J Myatt & Co
  RASPBERRIES      
         
90 TASTE OF KENT AWARDS   1st Clock House Farms Ltd
  BLACKBERRIES      

 

Special Prizes and Awards:

Award Awarded for Winner
1. The Fruiterers' Company Medal Most Meritorious exhibit Cherries Brian Piper Partnership
2.The Fruiterers' Company medal Most Meritorious exhibit Soft Fruit J Myatt & Co
3. The St Michael Cup Combining outstanding flavour and appearance A C Hulme & Sons
4. JP Distributors Bowl Highest Points ALL CLASSES Brian Piper Partnership
5. Francis Nicholls Group Cup 2nd Highest Points  ALL CLASSES J Myatt & Co
6. Fyffes Monro Group Bowl Highest Points DIV 1 (1 - 16) Brian Piper Partnership
7. T G Redsell Ltd Challenge Cup Highest points div 2 Brian Piper Partnership
8. Alfred Shread Ltd Cup Highest Points SOFT FRUITS Classes 28 - 46 Hugh Lowe Farms
9. Mick Beech memorial Cup Highest Points in Classes 28 - 41 & 50 - 51 F W Mansfield / Total Wordfresh
10. Sittingbourne, Faversham & District Growers trophy Champion Basket of Cherries in the Show A C Hulme & Sons
11. Peter Lawrence memorial Trophy Best exhibit of Cherries Brian Piper Partnership
12. Bates of Ash Trophy Best exhibit of Black Cherries Sunrise Fruits
13. Sir Thomas Neame Memorial Salver Best basket of White Cherries Elverton Farms 
14. Peter Black Ltd Cup Best exhibit of Stella in Class 9 or 17 Brian Piper Partnership
15. Jim Worley Challenge Cup Best basket Late Black Cherries Brian Piper Partnership
16. Robert Mitchell Cup Best exhibit of Cherries    DIV 2 Sunrise Fruits
17. THE MACK ORGANISATION Best exhibit of Strawberries B R Brooks & Son
18. Pask Cornish & Smart Cup Best exhibit of Raspberries Clock House Farms Ltd
19. Robert Bowie Ltd Cup Best exhibit of Gooseberries  
20. Frank P Matthews Ltd Trophy Best exhibit of Van - Class 22 A C Hulme & Sons
20A. Frank P Matthews Ltd Trophy Best exhibit of Penny Class 2 F W Mansfield
21. The Willmot Pertwee Trophy Best exhibit of class 18 T G Redsell
22. Edmonds Memorial Bowl Best exhibit of Bigarreau Gaucher T G Redsell
23. Pask Cornish & Smart Cup Best exhibit of Cherries Class 7 or 20 Brian Piper Partnership
24. Ridley & Houldings Ltd Salver Best exhibit in Class 54  
25. Peter Black Ltd Cup Best exhibit of Classes - 15 or 26 Brian Piper Partnership
26. Fitzpatrick centenary Cup Best exhibit in Class 16 Elverton Farms 
27. Henry Cuthbert Challenge Cup Best variety of Strawberries Class 28 Hugh Lowe Farms
27a. The Hertford Cup Best exhibit of Hertford in class 8 J Myatt & Co
28. Bayer UK Ltd Crystal Bowl Best exhibit of Junebearer Class 29 Hugh Lowe Farms
29.Edward Vinson Trophy Best exhibit in any Everbearer Variety B R Brooks & Son
30. JP Group Cup Best exhibit in Class 31 B R Brooks & Son
31. Fiberite Packaging Trophy Best exhibit in Class 34 Strawberries  
32. Associated Portland Cement Cup Best exhibit of Gooseberries in Class 43  
33. Robert Bowie Cup Best exhibit of Blackcurrants  
34. G H Fennell & Sons Salver Best exhibit of Mkt Pack Cherries in Class 49a Mount Ephrain
35. Kentish Garden Cup  Best exhibit of Market Pack Strawberries B R Brooks & Son
36. Kentish Garden Cup  Best exhibit of Market Pack Raspberries B R Brooks & Son