Results

NATIONAL CHERRY & SOFT FRUIT SHOW SPECIAL AWARDS AND TROPHIES 2011
Award Awarded for Winner Entry Class
1. The Fruiterers' Company Medal Most Meritorious exhibit CHERRIES T G REDSELL LTD 154 16
2.The Fruiterers' Company medal Most Meritorious exhibit SOFT FRUIT J MYATT & CO 551 50B
3. The St Michael Cup Combining outstanding flavour and appearance T G REDSELL LTD 154(2) 16
4. JP Distributors Bowl Highest Points ALL CLASSES BRIAN PIPER    
5. Francis Nicholls Group Cup 2nd Highest Points  ALL CLASSES F W MANSFIELD & SON    
6. Fyffes Monro Group Bowl Highest Points DIV 1 (1 - 16) BRIAN PIPER    
7. T G REDSELL LTD Challenge Cup Highest points DIV 2 NOKE STREET FARM    
8. Alfred Shread Ltd Cup Highest Points SOFT FRUITS Classes 28 - 46 incl PAUL KELSEY    
9. Mick Beech memorial Cup Highest Points in Classes 28 - 41 & 50 - 51 PAUL KELSEY    
10. SITTINGBOURNE, FAVERSHAM & DIST GROWERS ASSOC CUP CHAMPION BASKET CHERRIES IN THE SHOW LOWER HOPE FRUIT 36 4
11. Peter Lawrence memorial Trophy Best exhibit of  CHERRIES LOWER HOPE FRUIT 36 4
12. Bates of Ash Trophy Best exhibit of Black CHERRIES LOWER HOPE FRUIT 36 4
13. Sir Thomas Neame Memorial Salver Best basket of White Cherries BRIAN PIPER 132(1) 14
14. Peter Black Ltd Cup Best exhibit of Stella in Class 9 or 17 LOWER HOPE FRUIT 84 9
15. Jim Worley Challenge Cup Best basket Late Black Cherries LOWER HOPE FRUIT 36 4
16. Robert Mitchell Cup Best exhibit of Cherries DIV 2 T G REDSELL LTD 200B 20
17. THE MACK ORGANISATION BEST EXHIBIT OF STRAWBERRIES NOKE STREET FARM 291 29
18. Pask Cornish & Smart Cup Best exhibit of Raspberries PAUL KELSEY 371 39
19. Robert Bowie Ltd Cup Best exhibit of Gooseberries STEWART MALCOLM 411 43
20. Frank P Matthews Ltd Trophy Best exhibit of Van Class 3 & 22 NOKE STREET FARM 212 22
21. The Willmot Pertwee Trophy Best exhibit of class 18 A C HULME 174 18
22. Edmonds Memorial Bowl Best exhibit of Bigarreau Gaucher A C HULME 174 18
23. Pask Cornish & Smart Cup Best exhibit of Cherries Class 7 or 20 BRIAN PIPER 65 7
24. Ridley & Houldings Ltd Salver Best exhibit in Class 54 MARTINS FRUIT FARM 501 54
         
NATIONAL CHERRY & SOFT FRUIT SHOW
SPECIAL AWARDS AND TROPHIES 2011
Award Awarded for Winner Entry Class
25. Peter Black Ltd Cup Best exhibit of Classes 15 & 26 BRIAN PIPER 141 15
26. Fitzpatrick centenary Cup Best exhibit Class 16 BRIAN PIPER 151 16
27. Henry Cuthbert Challenge Cup best variety of Strawberries Class 28 CLOCKHOUSE FARM 282 28
27a. The Hertford Cup presented by Utopia UK Ltd Best exhibit of Hertford in class 8 LOWER HOPE FRUIT 71 8
28. Bayer UK Ltd Crystal Bowl Best exhibit of Elsanta Class 29 NOKE STREET FARM 291 29
29.Edward Vinson Trophy Best exhibit in any Everbearer Variety PAUL KELSEY 321 32
30. JP Group Cup Best exhibit in Class 31 NO ENTRIES    
31. Fiberite Packaging Trophy Best exhibit in Class 34 Strawberries NOT AWARDED-NO CLASS 34    
32. Associated Portland Cement Cup Best exhibit of Gooseberries in Class 43 STEWART MALCOLM 411 43
33. Robert Bowie Cup Best exhibit of Blackcurrants JOHN HINCHLIFF 431 45
34. MARKET PACK G H Fennell & Sons Salver Best exhibit of Market Pack CHERRIES BRIAN PIPER 521 49A
35. Kentish Garden Cup & Tankard Best exhibit of Market Pack STRAWBERRIES PAUL KELSEY 531 50
36. Kentish Garden Cup & Tankard Best exhibit of Market Pack RASPBERRIES J MYATT & CO 541 50A
Tankard Best exhibit of Market Pack BLACKBERRIES J MYATT & CO 551 50B
Tankard Best exhibit of Market Pack BLUEBERRIES D & P WARDEN 452 47